Basketbolcu Çocuk Kedican

“Hayatta hiçbir şey adil değildir. Bazılarımız uzun bazılarımız kısa olabiliriz; bazılarımız güçlü, bazılarımız güçsüz olabilir. Ancak aklımızı kullandığımız takdirde başarılı olmamamız için hiçbir neden yok. Takım halinde hareket etmek, birbirimizin hatalarını kapatmak, iş bölümü yapmak, rakibi doğru analiz etmek, bunlar da basketbolun bir parçası.” Basketbolcu Çocuk Kedican...
“Basketbolcu çocuk Kedican” bir çocuğun gözünden basketbolun değerlerini, temelini ve güzelliklerini anlatan kitap. Sadece çocuk kitabı değil. Yetişkinlere, velilere, antrenörlere, sporculara referans olabilecek, herkesin okuyabileceği sade bir dil ile anlatılan Kedican’dan basketbol ve hayat derslerini okuyoruz. Basketbolun ve sporun kazanımlarından olan arkadaşlık, yardımlaşma, birlikte sevinip, birlikte üzülmeyi, kolektif bilinç ve dayanışma ruhunu hikâyelerinde anlatıyor. Basketbolun sadece kazanmak ve kaybetmek olmadığını; mücadele etmeyi, birlikte hareket etmeyi, çok çalışmayı, gelişmeyi, dürüst oyunu, etik ve ahlaki değerlere sadık olmayı okuyucuya sunuyor. Kitabın başında ana karakterimiz kedi can her çocuk gibi mahallede futbol oynuyor. Mahallede gönüllü kaleci olan Kedi can, İzmir’ den İstanbul’ a taşınıyor. Mahalle arkadaşlarının kendisine neden? Kedi can ismini verdiklerini söyleyerek başlıyor. Futboldan basketbola geçişini, arkadaşlarıyla ve coach ile antrenman’ da ki diyalogları, yaşadığı anılarını bizlere anlatıyor. Cin Emah, Uzun Remzi, Tahta Sedat, Bay Forty Murat ve birçok dikkat ve ilgi çeken karakterlerin basketbol maceralarını sayfalarda buluyoruz. ‘Küçük savaşçılar’ takımının seçmelerini kazanan Kedican, antrenmanlarda takım olmayı, takım olgusunu öğreniyor.
Kitabın yazarı, eski Milli basketbol antrenörü Cem Akdağ. Genellikle federasyonun eğitim, seminerlerin ’de “Hızlı hücum” ve “Geçiş hücumu” gibi teknik taktik konularında ders veren aynı zamanda entelektüel bir antrenör. Deneyimli ve tecrübeli antrenör Cem Akdağ, Galatasaray, Eczacıbaşı ve Milli Takım alt yapılarında uzun süre çalıştıktan sonra erkekler birinci lig takımlarından BJK ve KSK takımlarında görev aldı. Altyapılardan birçok oyuncu yetiştirdi ve geliştirdi. Ardından Kadın basketboluna geçti. Kadın Ümit Milli Takımı’nı, Kadın A Milli Takımı çalıştırdı. Kadın Milli takımında Akdeniz Oyunları’nda Altın madalya, Avrupa şampiyonası çeyrek final gibi birçok ilki gerçekleştirdi.  Erkekler Süper Liginde Galatasaray, Gaziantep, Edirne, Eskişehir takımlarını çalıştırdı. En son Ankara TED takımında görev aldı. Cem Akdağ, şuan TÜBAD (Türkiye Basketbol Antrenörler derneği) yönetim kurulu üyesidir. Türkiye Basketbol Federasyon bünyesinde eğitim kurulunda kurs ve seminerlerde görev almaktadır.
Kitabın önsözünde Aydın Örs, Efe Aydan, Çetin Yılmaz, Necati Güler gibi Türkiye Basketbolunun önemli isimlerinin yorumları bulunmaktadır. Aydın Örs’ de kitap hakkında, “Yılların yaşanmışlıklarıyla birlikte harika tasarlanmış bu güzel kitap bütün sporcu, antrenör, yönetici ve velilere bir başucu kaynağı olarak tavsiye ediyorum” diye önsüzünde yazdı. Basketbolcu Çocuk Kedican, basketbolu sevdiren bir kitap. Kars, Urfa, Diyarbakır, Nusaybin gibi Türkiye’nin birçok köşesine giden kitap minik basketbolculara ulaştı.